Якщо ви схожі на переважну більшість населення, ви розпочали цей рік із однієї з цих цілей як головного пріоритету: «прийти у форму», «схуднути», «підтягнутися» або «оздоровитися».

Я розумію це. Найдовше мої січні починалися з суворого плану здорового харчування, щоб повернутися у форму та позбутися святкової опуклості.

Спробувавши майже всі дієти, які тільки можна собі уявити, стало зрозуміло, що більшість дієт, яких ми дотримуємося, роблять одну з двох речей: вони або обмежують калорії, або обмежують групи продуктів. Навіть так зване, це не дієта, але спосіб життя все одно є дієтою, тому що ви скорочуєте кількість їжі або групи продуктів (попри те, що маркетинг припускає, що це не дієти).

Дієти «працюють» у короткостроковій перспективі, тому що так чи інакше ви зменшуєте кількість їжі. Чи то через підрахунок калорій, чи макросів, обмеження періоду часу, протягом якого ви можете їсти, виключення вуглеводів чи цукру, чи «елімінаційні» дієти. Коли ви їсте менше, ідея полягає в тому, що ви худнете.

І здебільшого ми це робимо, принаймні для початку… Дослідження показують, що протягом перших шести місяців будь-якої дієти (чи то підрахунок калорій, чи скорочення вуглеводів) переважна більшість людей втрачає приблизно 5-10% своєї ваги.

Поки все добре… але є темна сторона, про яку люди просто не говорять. У довгостроковій перспективі обмежувальні дієти приносять вам більше шкоди, ніж користі, і ось п’ять причин, чому…

№1 Дієти не працюють.

Я знаю, я буквально щойно сказав вам, що дієти «працюють» у перші шість місяців. Але як бути згодом? А через 2 чи 5 років? Зрештою, якщо кожен січень ви починаєте з бажання повернутися у форму та позбутися відпускної опуклості, безсумнівно, було б доцільно знайти дієту, яка діє – назавжди – щоб вам ніколи не довелося починати знову наступного січня.

Статистичні дані різняться від дослідження до дослідження, але ми можемо з упевненістю сказати, що дієти зазнають невдачі приблизно у 80-95% випадків, якщо учасники дотримуються дієти довше 6 місяців.

Це досить високий відсоток відмов, якщо подумати про це. Уявіть, що ви зайшли в магазин, щоб купити прилад, і власник магазину сказав вам, що є висока ймовірність (80-95%), що прилад вийде з ладу через 6 місяців? Ви б просто не купили це, чи не так?

№2 Дієти є найбільшим провісником збільшення ваги.

Серйозно. Дієта є найбільшим провісником набору ваги в довгостроковій перспективі. Дико думати, що ми сідаємо на дієти, щоб схуднути, але насправді з часом у нас більше шансів набрати вагу.

Те саме дослідження, про яке я поділився вище, також показує, що протягом 2-5 років переважна більшість тих, хто дотримується дієти, знову набирає вагу, і у двох третинах випадків стає важче, ніж на початку. Є багато інших досліджень, які підтверджують цей висновок – дієта йойо також причетна до кількох негативних наслідків для здоров’я, зокрема підвищення рівня кортизолу та стресу.

Можливо, обмежувальні дієти повинні супроводжуватися певним попередженням про здоров’я?

#3 Дієтична індустрія хоче, щоб ви зазнали невдач – знову і знову

Який найкращий спосіб заробити гроші? Постійні клієнти!

Як це для чудової вправи для заробляння грошей? Запропонуйте своїм клієнтам щось, що виявляється невдалим у 80-95% випадків, а коли це не спрацьовує, ви звинувачуєте клієнта (так, це ваша вина, ваша сила волі є причиною того, що це не спрацювало). Потім ви змушуєте клієнта відчувати себе настільки погано, що він пробує дещо інший продукт, але цей продукт має так само високий відсоток невдач, тому ваш клієнт знову починає цикл дієти-невдачі-повторення. Весь цей час ви знову і знову звинувачуєте клієнта, коли він зазнає невдачі.

Це ЧУДОВИЙ спосіб заробити гроші (отже, багатомільярдна індустрія), але жахливий для вашої самооцінки, власної гідності та почуття невдачі.

№4 Дієти впливають на вашу біологію

Дієти впливають на ваші гормони голоду . Коли люди стикаються з голодом (тобто дієтою), вони біологічно запрограмовані залишатися в межах певного діапазону ваги (це називається теорією встановленого значення), тому ваше тіло робить усе, що в його силах, щоб запобігти вашій втраті надмірної ваги.

Одна з найрозумніших речей, які робить ваше тіло під час голоду/дієти, — це змушувати вас відчувати себе ще сильніше, стимулюючи гормони голоду, а також ускладнює відчуття ситості, пригнічуючи гормони ситості. Саме тому у вас ненаситний апетит, коли ви на дієті.

№ 5 Дієти є серйозним провісником розладів харчової поведінки.

Можливо, ви сиділи на кількох дієтах, і це ніколи не зіпсувало ваше ставлення до їжі. Це чудово, і я дуже радий, що це так. Однак у багатьох випадках дієти створюють дуже негативний зв’язок із їжею.

Існує дуже тонка межа між дієтами та безладним харчуванням. Якщо ви уважно вивчите дієти, то побачите, що багато рекомендацій є невпорядкованими – наприклад, низькокалорійні дієти (1200 калорій менше, ніж калорійні потреби малюка) і періодичне голодування, яке насправді означає просто пропуск їжі.

Насправді Національна асоціація розладів харчової поведінки припускає, що дієти є попередником розладів харчової поведінки.

Отже, ви можете запитати, якщо обмежувальні дієти не працюють і шкідливі для вашого здоров’я, що ми можемо зробити замість цього, щоб «оздоровитися»?

Якщо ви офіційно готові відмовитися від дієти, ви можете натомість зосередитися на поведінці, яка сприяє здоров’ю, яка пов’язана з довгостроковими позитивними наслідками для здоров’я (вага – це не поведінка). До них належать:

  • вживання різноманітної їжі, включаючи велику кількість фруктів і овочів (наскільки дозволяє ваш бюджет);
  • якісний нічний сон (бажано 7-8 годин на добу, але також, наскільки дозволяють ваші обставини – я думаю, діти / тут працюють позмінно);
  • прагнення регулярно рухатися (щоб відповідати вимогам, це не обов’язково має бути високоінтенсивна або пітлива вправа – проста прогулянка навколо кварталу або стояння під час розмови телефоном також можна вважати рухом).

Підсумок такий: дієти не працюють. Їх можна вважати невпорядкованими та попередниками розладів харчової поведінки. Набагато краще зосередитися на споживанні різноманітних фруктів і овочів, спати 7-8 годин на ніч і регулярно рухатися.