Розуміння підвищених ризиків для вашого здоров’я

Зайві кілограми роблять більше, ніж збільшують вашу вагу, вони збільшують ризик серйозних проблем зі здоров’ям. Люди з надмірною вагою або ожирінням частіше страждають від серцевих захворювань, інсультів, діабету, раку та депресії. На щастя, втрата ваги може зменшити ризик розвитку деяких із цих проблем.

Вага і ваше здоров’я

Якщо у вас багато зайвих кілограмів, ви стикаєтесь із вищим за середній ризик колосальних 50 різних проблем зі здоров’ям. Ці стани здоров’я включають головні причини смерті в країні — хвороби серця, інсульт, діабет і деякі види раку — а також менш поширені захворювання, такі як подагра та камені в жовчному міхурі. Можливо, ще більш переконливим є тісний зв’язок між надмірною вагою та депресією, оскільки цей поширений розлад настрою може мати глибокий негативний вплив на ваше повсякденне життя.

Гарвардське дослідження, яке об’єднало дані понад 50 000 чоловіків (учасників дослідження Health Professionals Follow-up Study) і понад 120 000 жінок (з дослідження здоров’я медсестер), показало деяку протверезну статистику щодо ваги та здоров’я.

Волонтери надали свій зріст і вагу, а також подробиці про свій раціон, звички здоров’я та історії хвороби. Дослідники стежили за добровольцями понад 10 років. Вони відзначали випадки захворювань і порівнювали ці зміни з індексом маси тіла (ІМТ) кожного суб’єкта — оцінка відносного жиру в організмі людини, розрахована на основі його або її зросту та ваги).

Ожиріння збільшує ризик діабету в 20 разів і значно підвищує ризик розвитку високого кров’яного тиску, серцевих захворювань, інсульту та каменів у жовчному міхурі. Серед людей із зайвою вагою або ожирінням існував прямий зв’язок між ІМТ та ризиком: чим вищий ІМТ, тим вища ймовірність захворювання.

Вага і депресія

Чи люди набирають вагу через депресію, чи впадають у депресію через надмірну вагу? Огляд 15 досліджень виявив докази того, що обидва сценарії вірогідні. Дослідження, опубліковане в 2010 році в Archives of General Psychiatry, виявило, що люди з ожирінням мають на 55% вищий ризик розвитку депресії з часом порівняно з людьми з нормальною вагою. Ось кілька причин, чому ожиріння може підвищити ризик депресії:

 • Обидва стани, здається, пов’язані (принаймні частково) зі змінами в хімії мозку та його функції у відповідь на стрес.
 • Психологічні фактори також вірогідні. У нашій культурі худорлявість означає красивість, а надмірна вага може знизити самооцінку, що є відомою причиною депресії.
 • Відомо, що незвичне харчування та розлади харчової поведінки, а також фізичний дискомфорт від ожиріння сприяють розвитку депресії.

Дослідження також показало, що люди з депресією мають на 58% вищий ризик ожиріння. Ось кілька причин, чому депресія може призвести до ожиріння:

 • Відповідно до однієї теорії, підвищений рівень гормону стресу кортизолу (часто зустрічається у людей з депресією) може змінити речовини в жирових клітинах, які роблять накопичення жиру, особливо в області живота, більш вірогідним.
 • Люди, які відчувають депресію, часто почуваються занадто синіми, щоб правильно харчуватися та регулярно займатися спортом, що робить їх більш схильними до набору ваги.
 • Деякі ліки, що використовуються для лікування депресії, викликають збільшення ваги.

Апное сну: чому хропіння може бути серйозним

Якщо ви голосно хропете та тимчасово зупиняєте дихання багато разів протягом ночі, раптово прокидаєтеся від сопіння або задихання, ймовірно, у вас апное сну, поширений розлад, який частіше зустрічається при надмірній вазі та ожирінні.

Ваш супутник, ймовірно, помітить ці симптоми, а ви можете ні. Люди з апное уві сні не усвідомлюють, що їх пробудили, оскільки вони не приходять у повну свідомість, але ці пробудження можуть порушити сон. Апное уві сні не тільки часто призводить до денної сонливості, але також підвищує ризик високого кров’яного тиску, інфаркту та інсульту.

Вага, серцеві захворювання та інсульт

Деякі з найпоширеніших проблем, які спостерігаються у людей із зайвою вагою, такі як високий кров’яний тиск і нездоровий рівень холестерину та інших жирів у крові, як правило, виникають разом. І те, і інше може призвести до одночасних проблем зі здоров’ям, а саме до хвороб серця та інсульту.

Високий кров’яний тиск приблизно в шість разів частіше зустрічається у людей з ожирінням, ніж у тих, хто худий. За даними Американської кардіологічної асоціації, 22 фунти зайвої ваги підвищують систолічний артеріальний тиск (перше число в показаннях) в середньому на 3 міліметри ртутного стовпа (мм рт. ст.) і діастолічний артеріальний тиск (друге число) в середньому на 2,3. мм рт.ст., що означає збільшення ризику інсульту на 24%.

Дослідження 2007 року в Archives of Internal Medicine вивчало зв’язок між вагою та серцевими захворюваннями шляхом об’єднання результатів 21 різних досліджень, в яких брали участь понад 300 000 людей. Дослідження виявило:

 • Надмірна вага збільшує ризик серцевих захворювань на 32%
 • Ожиріння підвищує ризик на 81%

Хоча несприятливий вплив надмірної ваги на артеріальний тиск і рівень холестерину може спричинити 45% підвищеного ризику серцево-судинних захворювань, навіть невелика кількість надмірної ваги може збільшити ймовірність серцевих захворювань незалежно від цих добре відомих ризиків, підсумували автори.

Порівняно з людьми з нормальною вагою люди з надмірною вагою стикаються з ризиком інсульту на 22% вищим. Для тих, хто страждає ожирінням, підвищений ризик зростає до 64%, згідно зі звітом 2010 року в журналі Stroke, який об’єднав результати 25 досліджень, в яких взяли участь понад два мільйони людей.

Вага і діабет

Надмірна вага та ожиріння настільки тісно пов’язані з діабетом, що експерти ввели термін «діабет», щоб описати це явище. Близько 90% людей з діабетом 2 типу (найпоширенішою формою захворювання) мають надлишкову вагу або ожиріння. Захворюваність на цукровий діабет різко зросла — майже на 65% — з 1996 по 2006 рік.

Високий рівень цукру в крові, ознака діабету, є однією з ознак метаболічного синдрому. Якщо діабет не лікувати або погано контролювати, він може призвести до ряду серйозних проблем зі здоров’ям, включаючи ниркову недостатність, сліпоту та ампутацію стопи або ноги. В даний час діабет є сьомою основною причиною смерті в Сполучених Штатах.

У вас метаболічний синдром?

Метаболічний синдром, сукупність станів, які виникають разом, також підвищує ризик серцевих захворювань, інсульту та діабету. Однією з ключових ознак є абдомінальне ожиріння. Якщо у вас є ця проблема, швидше за все, у вас будуть інші характеристики.

У вас метаболічний синдром, якщо ви маєте три або більше з цих п’яти ознак:

 • Велика талія. Окружність талії більше 35 дюймів у жінок або 40 дюймів у чоловіків.
 • Високий рівень тригліцеридів. Рівень тригліцеридів у крові натще 150 міліграм/децилітр
  (мг/дл) або вище.
 • Низький рівень ЛПВЩ. ЛПВЩ («хороший») холестерин менше 40 мг/дл у чоловіків або менше 50 мг/дл
  у жінок.
 • Гіпертонія. Систолічний артеріальний тиск (верхнє значення показника) 130 мм
  рт. ст. або вище, або діастолічний (нижнє число) 85 мм рт. ст. або вище.
 • Високий рівень цукру в крові. Рівень цукру в крові натще 100 мг/дл або вище.

(Примітка: вважається, що ви маєте одну з наведених вище рис, якщо ви лікуєтеся від неї, навіть якщо ваші
цифри в нормі при такому лікуванні.)

Джерело: Національний інститут серця, легенів і крові.

Вага і рак

Деякі експерти вважають, що ожиріння займає друге місце серед причин смерті від раку після куріння.

Дослідження Американського онкологічного товариства, опубліковане в The New England Journal of Medicine, спостерігало за понад 900 000 людей протягом 16 років. Дослідження показало зв’язок між надмірною масою тіла та багатьма різними видами раку. Деякі висновки:

 • Серед людей віком 50 років і старше надмірна вага та ожиріння можуть становити 14% усіх смертей від раку у чоловіків і 20% усіх смертей від раку у жінок.
 • Як у чоловіків, так і у жінок вищий ІМТ асоціювався з вищим ризиком смерті від раку стравоходу, товстої та прямої кишки, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози або нирок.
 • У чоловіків надмірна вага також підвищує ризик смерті від раку шлунка або простати.
 • Серед жінок смертність від раку молочної залози, матки, шийки матки або яєчників була підвищена у жінок з вищим ІМТ.

Оглядова стаття 2008 року в The Lancet дійшла подібних висновків. Частково проблема може полягати в тому, що люди з надмірною вагою рідше проходять скринінгові тести на рак, такі як мазки Папаніколау та мамографії.

У звіті, опублікованому в The International Journal of Obesity, показано, що чим більша жінка, тим більша ймовірність того, що вона відкладе проходження тазового огляду, головним чином через негативний досвід роботи з лікарями та їхнім офісним персоналом. Для чоловіків скринінгові тести, такі як обстеження передміхурової залози, можуть бути фізично важкими, якщо люди мають надлишкову вагу, особливо якщо вони схильні накопичувати жир у стегнах, сідницях або стегнах.

Вага і термін служби

Надмірна вага або ожиріння можуть ускладнити просто подолання. Порівняно з людьми зі здоровою вагою, людям із зайвими кілограмами важче пройти чверть милі, підняти 10 фунтів і встати з крісла без рук. Експерти припускають, що тягар цих проблем є більшим, ніж у минулі роки, ймовірно тому, що люди страждають ожирінням більшу частину свого життя.

І оскільки надмірна вага відіграє важливу роль у багатьох поширених і смертельних захворюваннях, надмірна вага та ожиріння можуть скоротити ваше життя на роки. Дослідження журналу New England Journal of Medicine, яке спостерігало за понад півмільйона людей віком від 50 до 71 року протягом десяти років, виявило збільшення від 20% до 40% смертності серед людей із надмірною вагою в середньому віці. Серед людей із ожирінням рівень смертності був у два-три рази вищий.

Дослідження 2010 року в тому ж журналі, яке об’єднало результати 19 досліджень, які спостерігали за майже 1,5 мільйонами білих дорослих віком від 19 до 84 років протягом аналогічного періоду часу, виявило, що ризик смерті зростає разом із розміром тіла, коливається від 44% вище для тих, хто страждає на помірне ожиріння, на 250% вище для тих, хто має ІМТ від 40 до 50.

Схуднути, почуватися краще

Втрата зайвої ваги може змусити вас почуватися фізично та емоційно краще, а також може допомогти вам жити довше та здоровіше. Особливо обнадійливим є той факт, що вам не потрібно втрачати величезну кількість ваги, щоб стати здоровішими. Навіть помірна втрата ваги на 5-10% від вашої початкової ваги може призвести до значних переваг для здоров’я. Деякі приклади:

 • Люди з високим кров’яним тиском, які схудли на 10 фунтів за шість місяців, знизили систолічний артеріальний
  тиск на 2,8 мм рт.ст., а діастолічний – на 2,5 мм рт.ст. Це зниження артеріального
  тиску було еквівалентним зниженню, спричиненому лікуванням деякими
  ліками від артеріального тиску.
 • Втрата ваги настільки ефективна, що багато людей з високим кров’яним тиском можуть припинити приймати
  ліки від артеріального тиску після схуднення до тих пір, поки вони можуть утримувати його.
 • У дослідженні людей, які були в групі ризику захворіти на діабет 2 типу, ті, хто втратив лише 7% своєї ваги і
  займався спортом близько 30 хвилин на день, знизили ризик діабету майже на 60%.