Навколо колагенових напоїв і добавок надзвичайний галас, оскільки знаменитості та впливові особи рекламують дивовижні переваги для шкіри, волосся та нігтів. Оскільки колаген у нашому тілі забезпечує важливу підтримку для цих тканин, здається правдоподібним, що споживання колагену може призвести до пишних локонів і молодого сяйва. Але що говорить наука?

Що таке колаген?

Колаген є основним структурним білком у наших тканинах. Він міститься в шкірі, волоссі, нігтях, сухожиллях, хрящах і кістках. Колаген працює з іншими речовинами, такими як гіалуронова кислота та еластин, щоб підтримувати еластичність, об’єм і зволоженість шкіри. Він також допомагає створювати білки, такі як кератин, які формують шкіру, волосся та нігті.

Наш організм природним чином виробляє колаген, використовуючи амінокислоти з багатих на білок або колаген продуктів, таких як кістковий бульйон, м’ясо та риба. Але старіння, сонячні промені, куріння та вживання алкоголю зменшують вироблення колагену.

Колагенові напої та добавки часто містять колаген з різних джерел, таких як риба, велика рогата худоба, свині або курка. Як правило, вони містять пептиди, короткі ланцюжки амінокислот, які допомагають створювати необхідні білки в організмі, включаючи сам колаген і кератин.

Що наука говорить про колагенові напої та добавки?

Дослідження шкіри включає:

  • Огляд та аналіз 19 досліджень, опублікованих у Міжнародному журналі дерматології, у яких взяли участь 1125 учасників. Ті, хто вживав добавки з колагеном, відзначили покращення пружності, еластичності та зволоженості шкіри, а зморшки стали менш помітними. Це звучить багатообіцяюче, але незрозуміло, чи справді ці покращення шкіри відбулися завдяки колагену. У більшості випробувань використовували комерційно доступні добавки, які містили не тільки колаген: вітаміни, мінерали, антиоксиданти, коензим Q 10, гіалуронову кислоту та хондроїтинсульфат були серед додаткових інгредієнтів.
  • Кілька рандомізованих контрольованих досліджень показують, що вживання добавок колагену з великою кількістю пептидів пролілгідроксипроліну та гідроксипролілгліцину може покращити зволоженість шкіри, її еластичність, зморшки та шорсткість. Але потрібні масштабні високоякісні дослідження, щоб дізнатися, чи є комерційно доступні продукти корисними та безпечними для довгострокового використання.

Навряд чи є докази, що підтверджують використання колагену для зміцнення волосся та нігтів. Одне невелике дослідження 2017 року за участю 25 людей з ламкими нігтями показало, що прийом 2,5 грама колагену щодня протягом 24 тижнів покращує ламкість і ріст нігтів. Однак у цьому невеликому дослідженні не було контрольної групи, яка приймала плацебо, для порівняння з групою, яка отримувала колагенові добавки.

Не було жодних досліджень на людях, які б вивчали користь добавок колагену для волосся. Наразі немає жодних медичних доказів, які підтверджують маркетингові заяви про те, що колагенові добавки або напої можуть покращити ріст волосся, блиск, об’єм і товщину.

Чи варто вам спробувати колагенові добавки, чи напої?

Наразі немає достатніх доказів того, що прийом таблеток з колагеном або споживання колагенових напоїв впливає на стан шкіри, волосся чи нігтів. Наше тіло не може засвоювати колаген у повному вигляді. Щоб потрапити в кров, він повинен бути розщеплений на пептиди, щоб він міг поглинатися через кишківник.

Ці пептиди можуть бути розщеплені на будівельні блоки, які утворюють білки, такі як кератин, які допомагають формувати шкіру, волосся та нігті. Або пептиди можуть утворювати колаген, який відкладається в інших частинах тіла, таких як хрящі, кістки, м’язи або сухожилля. Досі жодне дослідження на людях не довело, що колаген, який ви приймаєте перорально, потрапляє у вашу шкіру, волосся чи нігті.

Якщо ваша мета — покращити структуру та еластичність шкіри та мінімізувати зморшки, вам краще зосередитися на захисті від сонця та використовувати місцеві ретиноїди. Великі дослідження вже показали ефективність цих заходів.

Якщо ви вирішили спробувати колагенові добавки або напої, перегляньте список інгредієнтів і білковий профіль. Уникайте добавок із занадто великою кількістю добавок або наповнювачів. Продукти, що містять велику кількість пролілгідроксипроліну та гідроксипролілгліцину, краще зменшують зморшки та покращують вміст вологи в шкірі.

Проконсультуйтеся з лікарем перед початком прийому будь-яких нових добавок. Людям, схильним до подагри або іншим захворюванням, які вимагають обмеження білка, не слід вживати колагенові добавки чи напої.

Висновок

Масштабні дослідження, які б оцінювали переваги пероральних добавок колагену для здоров’я шкіри та волосся, відсутні. Якщо вас турбує стоншене або тьмяне волосся, ламкість нігтів або збереження шкіри гладкою та здоровою, зверніться до свого лікаря або дерматолога, щоб отримати пораду щодо різноманітних варіантів.

Це також допоможе:

  • Дотримуйтеся здорового способу життя і збалансовано харчуйтеся, що включає продукти, багаті білками.
  • Якщо ви курите, кидайте.
  • Обмежте алкоголь двома напоями або менше на день для чоловіків або одним або менше напою на день для жінок.
  • Щодня застосовуйте сонцезахисний крем і не забувайте повторювати кожні дві години.
  • Носіть капелюхи та одяг із широкими полями або захистом від ультрафіолету, коли ви проводите багато часу на сонці.